SEC’den O Hisselere Tedbir

ABD’nin sermaye piyasası düzenleyici otoritesi SEC, son dönemdeki piyasa dalgalanmaları sırasında yatırımcıları zarara uğratmaya yönelik potansiyel girişimlere yanıt verme çabasının bir parçası olarak, şüpheli alım-satım ve sosyal medya faaliyetleri nedeniyle 15 şirketin menkul kıymetlerinin alım satım faaliyetini askıya aldı.

SEC’in Yürütme Dairesi Başkan Vekili Melissa Hodgman, yatırımcıları sosyal medyada reklamları yapılan şirketler de dahil olmak üzere genel olarak hangi şirketlere yatırım yapmaları gerektiği konusunda iyi inceleme yapmalarını ve ondan sonra yatırım kararı almaları gerektiğini belirtti. Ayrıca özellikle sosyal medyada reklamı yapılan ve pazarlanmaya çalışılan hisseleri ve şüpheli alım-satım hareketlerini yakından takip ettiklerini de ifade etti.

SEC bu açıklamalarla birlikte şu şirket hisselerinin alım satım işlemlerini askıya aldı:

Bebida Beverage Co. (BBDA); Blue Sphere Corporation (BLSP); Ehouse Global Inc. (EHOS); Eventure Interactive Inc. (EVTI); Eyes on the Go Inc. (AXCG); Green Energy Enterprises Inc. (GYOG); Helix Wind Corp. (HLXW); International Power Group Ltd. (IPWG); Marani Brands Inc. (MRIB); MediaTechnics Corp. (MEDT); Net Talk.com Inc. (NTLK); Patten Energy Solutions Group Inc. (PTTN); PTA Holdings Inc. (PTAH); Universal Apparel & Textile Company (DKGR); and Wisdom Homes of America Inc. (WOFA).

SEC ayrıca sosyal medya hesaplarının hisse fiyatlarını yapay olarak arttırdığına dair şüphelerden dolayı Bangi Inc. (BNGI)Sylios Corp. (UNGS)Marathon Group Corp. (PDPR)Affinity Beverage Group Inc. (ABVG)All Grade Mining Inc. (HYII); ve SpectraScience Inc. (SCIE) hisselerinin işlemlerini de geçici olarak durdurdu.

Federal menkul kıymet yasalarına göre SEC hisse senetlerinin işlemlerini 10 güne kadar askıya alabilme yetkisine sahip.

The SEC’s Office of Investor Education and Advocacy, kısa süre önce yatırımcıları sosyal medyaya dayalı yatırım kararları almanın önemli riskleri olduğu konusunda uyarmıştı.

Kaynak : https://www.sec.gov/news/press-release/2021-35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial