20 Haziran 2021

Eğitim Yetmez…

Mehmet Işıklar

Türkiye İhracatçılar Meclisi duyurdu; Ticaret Bakanlığı, MEB ve TİM arasında imzalanan protokol ile; pilot olarak seçilen Mersin, İzmir, Gaziantep ve İstanbul’daki 6 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde dış ticaret eğitimi verilecek.

-İhracatçı Birliklerinde, iş başında hizmet içi eğitimin yanında öğretim programı ve eğitim materyalleri hazırlanması noktasında çalışmalar gerçekleştirilecek.

İhracat ailemiz, öğrencilerimizin atölyelerini, laboratuvarlarını donatacak; ihtiyaç duydukları materyalleri temin edecek.

Gençlere burs ve staj imkanı ile istihdamda öncelik hakkı tanınacak; toplantılar, seminerler ve konferanslarla farkındalık faaliyetleri organize edilecek.

TİM Başkanı İsmail Gülle; “Dış ticaret alanında kariyer yapmak isteyen gençlerimizi hem hayata hem ihracat ailesine kazandıracağız. Böylece ihracatçı ve ihracatçı adayı firmalarımızın ihtiyaç duyduğu donanımda mezunların istihdama katılmasıyla ‘’Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’’ hedefimize ulaşacağız.”

Başkanın temennilerine katılıyor ve yapılan çalışmayı alkışlıyorum.

Yapılan açıklamada eğitim tek başına yeterli olmayacağı için ‘’İhracat Ailesi’’nin atölyeleri, laboratuvarları ihtiyaç duyulan materyaller ile donatacaklarını da özellikle belirtmişler ki…

Burası çok önemli!

Donanım şart çünkü.

‘’Donanım’’ kelimesini genelde ‘’Bilgisayar Donanımı’’ olarak duyarız.

Yani bilgisayar donanımı demek; kasa, merkezi işlem birimi, monitör, fare, klavye, bilgisayar veri depolama, grafik kartı, ses kartı, hoparlörler ve ana kart gibi bir bilgisayarı oluşturan fiziksel parçaların genel adı. Donanım yoksa bilgisayar dediğimiz şey yok aslında-bilgisayar, bilgisayar olmuyor…

İnsanın eğitimle donatılması, amaçlanan hedefe yürüyebilmek için şart olmakla beraber, aynen fidan-ağaç sürecinde olduğu gibi böyle yatırımların ömürlerinin uzun olması, fidanlara sağlanacak güvencelerle mümkün olabilir.

“Dış Ticaret Ailesi”nin yeni üyeleri iş hayatına başlarken veya başladıktan sonra da bu aileden en azından belli bir süre bu desteği görebilmeli.

Yani özellikle maaşlı çalışacak olanlara yapılan yatırımların boşa gitmemesi için;

– İş ararken,

– İşe başladıktan sonra

Çalışma hayatlarının ilk yıllarında destekler sağlanmalı ki seçiciler karşısında biraz daha güçlü olabilsinler.

Demem o ki; bu eğitimlerini tamamlayıp sertifikalarını/diplomalarını alacak olan genç arkadaşlar özellikle -HR setlerinden geçerken böyle bir donanıma sahip olduklarının farkını yaşasınlar. Çünkü hepimiz biliyoruz ki iş alımı yapan kişiler genelde teknik konularla değil kendi kriterleriyle uyumlu adayları ön planda tutarlar. Konu genç mezunlar olduğunda bu aşamada kim bilir ne kadar çok değer harcanmış gitmiştir ama işe alımı yaptığını zanneden kişilerin umurunda mı sanki?

İşe seçildin ve çalışmaya başladın. İlk yıllar kendini kanıtlaman gereken yıllar olup, çalıştığın kurumdaki muhtemel feodal yapılar sana problemler yaşatabilir. İşte bu aşamada da sana yatırım yapmış olan ‘’İhracat Ailesi’’ desteği çalışan tarafından hissedilmelidir ki yatırımın ömrü uzun olsun. İhracatçı Birlikleri üzerinden kurumlarında donanımlı çalışanlarının istihdamını özendirecek ve çalışanların mutluluğunu arttıracak yeni politikalar konusunda Ticaret Bakanlığı ve TİM’in çalışmalar yapması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa, eksik kalır – heba olur…

SP Finans Akademisi
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial