20 Haziran 2021

İşte Altının Yükselme Nedeni

Altında son durum ne? Altın fiyatları neden artıyor? Altın fiyatları daha ne kadar artar? İşte bu sorular altın yatırımcısının merak ettiği sorular.

Altın fiyatları düşüşe geçti, ancak küresel hisse senetleri ve petrol de dahil olmak üzere riskli olduğu düşünülen varlıkların satışının ortasında Şubat ayından bu yana görülen en yüksek seviyelere yakın bir seviyede kaldı.

FactSet verilerine göre, 10 Şubat’tan bu yana en yüksek değere ulaşan kıymetli metalin Pazartesi günü% 0.3 artmasının ardından, Haziran vadeli altın GCM21, ons başına 1.827.80 $ ‘dan 9.80 sent düşüş (% 0.5) gösterdi.

Bazı stratejistler, ABD ve diğer ülkelerdeki yükselen enflasyonun, FED’in COVID salgını sonrasında beklenenden daha erken mevcutta uygulanan para politikalarını kaldırmasına neden olabileceğine dair artan endişelere işaret ediyor.

Salı günü Çin’den gelen verilere göre, fabrika fiyatları Nisan ayında son 3,5 yılın en hızlı artışını gösterdi. Ulusal İstatistik Bürosu, Çin’in üretici fiyat endeksinin geçen ay bir yıl önceki döneme göre% 6,8 arttığını belirtti.

Altın, enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyor. Ancak fiyatlandırma baskılarıyla ilgili endişeler, Fed’in olası bir faiz artırımında kupon ödemesi yapmayan değerli metalin bonolara karşı rekabet etmesi zor görünüyor.

Buna rağmen stratejistler, Dow Jones Industrial Average DJIA ve S&P 500 SPX’de küresel hisse senetlerinde yapılan satışların, altının düşüşünü sınırlamaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Oanda’da piyasa analisti Sophie Griffiths Salı günü yaptığı açıklamasında, “Piyasada riskten kaçınma havası devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Analist, “Hisse senedi piyasasında enflasyon endişeleri yaşanıyor” diye yazdı.

Yatırımcılar CL.1 Boru Hattı kesintisinin etkisini analiz ederken CL.1 petrol fiyatları baskı altındayken, altına talep artıyor. Dolar Endeksi DXY, son 2.5 ayın en düşük seviyesini görmüş durumda.

Kaynak: https://www.marketwatch.com/

SP Finans Akademisi
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial