20 Haziran 2021

Borsa İstanbul’un Piyasa Değeri Ne Kadar?

Son dönemde Borsa İstanbul’a olan ilgi artmış durumda. Birçok yatırımcı yatırımlarını hisse senetlerine yönlendiriyor ve yatırımlarından kazanmak istiyor. Peki Borsa İstanbul’un piyasa değeri ne kadar? Diğer borsalarla karşılaştırıldığında Borsa İstanbul’un sıralamada yeri nerelerde? Hangi ülkeler üst sıralarda?

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) verilerine göre Borsa İstanbul’un piyasa değeri 2016 yılında 614 milyar TL iken 2020 yılında %190 lık artışla 1,783 milyar TL’ ye gelmiş durumda.

Kaynak:TSPB

Sektörel bazda dağılıma bakıldığında Mali Sektör’ün her dönemde en yüksek paya sahip olduğu görülürken 2020 yılında diğer yıllara göre Sınai Sektörünün payını arttığı görülüyor.

Kaynak: TSPB

Peki Borsa İstanbul’un diğer borsalarla kıyaslandığında yeri nerede? Verilere göre Kasım 2020 itibariyle Borsa İstanbul 35 borsa arasında 30. sırada yer alıyor. Piyasa değerlerine göre ilk 5 borsa ise sırasıyla New York Stock Exchange, Nasdaq OMX, Tokyo, Şanghay ve Şenzhen geliyor.

Kaynak: WFE

Borsaların ülkelerin GSYH’lerine oranına bakarak yapılan sıralamada ise Kasım 2020 itibariyle 50 ülke arasında %32’lik payla 43. sırada yer alıyor. Sıralamada en yüksek paya sahip ülkeler ise sırasıyla Hong Kong, Suudi Arabistan, G. Afrika, İsviçre, Tayvan.

Kaynak: WFE, IMF, TÜİK

SP Finans Akademisi
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial