20 Haziran 2021

JP Morgan Analistlerine Göre Kurumsal Yatırımcılar Altın İçin Bitcoin’i Terk Ediyorlar

Bitcoin’in 30.000 dolara yakın beş ayın en düşük seviyelerine ulaştığı bir dönemde, JPMorgan Chase analistleri, büyük kurumsal yatırımcıların artık Bitcoin’den altına doğru kaydığını iddia etti.

Salı günü müşterilerine verdiği notta JPMorgan, kurumsal yatırımcıların altına döndüklerini ve Bitcoin’in fiyatını Nisan ayı ortasında 64.000 doların üzerine çıkaran büyük bir yükselişin kripto para piyasasında tersine döndüğünü öne sürdü.

Chicago Mercantile Exchange’deki Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerindeki açık faiz verilerine atıfta bulunan Amerikan dev bankası, BTC vadeli işlemlerinin 2020’nin sonlarında başlayan boğa piyasasından bu yana ilk en büyük düşüşü yaşadığını söyledi:

Resim bozulmaya devam ediyor. Geçen ay, Bitcoin vadeli işlem piyasaları, geçen Ekim ayında Bitcoin yükselişinin başlamasından bu yana en dik ve daha uzun süreli likidasyonunu yaşadı.

Altının Bitcoin üzerindeki en son tersine dönüş eğilimine işaret etmesine rağmen, JPMorgan, Bitcoin’in uzun vadede 140.000 $ ‘a ulaşma yolunda ilerlediğine dair önceki tahminini sürdürüyor. Yeni yatırımcı notunda, “Bu 140 bin dolarlık fiyat, bitcoin volatilitesinin altınınkine yakınsaması ve bitcoin tahsisatlarının yatırımcı portföylerinde altınınkine eşitlenmesi varsayımıyla uzun vadeli teorik bir hedef olarak düşünülmelidir”.

JPMorgan’a göre, Bitcoin’in altına olan volatilite oranına dayanan Bitcoin için mevcut piyasa değeri, 140.000 $ ‘ın dörtte biri veya 35.000 $ olacaktır.

Ocak ayında JPMorgan analistleri, Bitcoin’in potansiyel olarak altının alternatifine dönüşebileceğini ve uzun vadede 146.000 $ ‘a ulaşabileceğini tahmin ediyor. JPMorgan, “Bitcoin ile altın arasındaki oynaklıklarda bir yakınsamanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesi olası değildir ve aklımızda çok yıllık bir süreçtir” dedi.

JPMorgan’ın açıklamalarına göre, Bitcoin’in bir günde en çılgın tarihi çöküşlerden birini yaşadığı ve 43.000 doların üzerindeki gün içi yüksek seviyeden 32.000 doların altına düştüğü bir dönemde geldi. Dünyanın en büyük kripto para birimi o zamandan beri bir miktar toparlandı ve yazı yazılırken son 24 saatte yaklaşık % 16 düşüşle 37.137 dolardan işlem gördü. Piyasada devam eden kan kaybı ile BTC, geçtiğimiz yıl yine de yaklaşık % 300 arttı ve şu anda Ocak ayı ortalarında işlem görmekte.

Kaynak: https://cointelegraph.com/news/institutional-investors-dump-bitcoin-for-gold-jpmorgan-analysts-say

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

SP Finans Akademisi
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial