20 Haziran 2021

Avusturalya Vergi Ofisi 400,000 Yatırımcının Kripto Gelirlerinin Peşinde

Avustralya’da “Gelirler Servisi”, giderek artan sayıda kripto yatırımcısına vergi yükümlülüklerini hatırlattı. Kripto kazançlarının yalnızca kripto paraların dolar olarak geri alındığında vergilendirilebileceğine dair yaygın yanlış kanıyı reddeden vergi dairesi, yüz binlerce vergi mükellefini kripto para işlemlerinden elde edilen kâr ve zararları bildirmeye yönlendirecek.

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), kripto para yatırımcılarının vergi kaçırmasından endişe duyuyor ve kripto para kazançlarının yalnızca dijital varlıklar paraya dönüştürüldüğünde vergilendirilebilir olduğu efsanesini çürütmeye başladı. Vergi dairesi, “İnsanlar genellikle dijital paraların para birimi olduğunu düşünür, ancak gerçekte bunlar varlık olarak sınıflandırılır ve kripto para birimi ticaretinden elde edilen kazançlar, diğer yatırımlardan elde edilen kazançlar gibidir” görüşünde.

ATO, kripto ticaretinin artan popülaritesi ve yükselen piyasa fiyatları arasında son zamanlarda 600.000 Avustralyalının kripto para birimine yatırım yaptığını tahmin ediyor. Ajans şimdi 100.000 vergi mükellefine önceden bildirilmiş beyannamelerini gözden geçirmelerini isteyen uyarı mektupları gönderecek. Avustralya medyasının bildirdiğine göre, 300.000 Avustralyalı daha 2021 vergi beyannamelerini sunarken kripto para birimi anlaşmalarından elde ettikleri kazanç ve kayıpları bildirmeye yönlendirilecek.

SP Finans Akademisi
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial