20 Haziran 2021

Yellen’in Açıklamaları Altın Fiyatlarını Baskıladı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yüksek faizlerin iyi olabileceğine dair yorumlarıyla küresel altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı.

Altın, ABD’de tarım dışı istihdam verisi beklenenden düşük geldi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yorumlarından sonra altın haftaya düşüşle başladı. Gram altın ise Dolar/TL ’deki yükselişle geçen haftaki seviyelerini koruyor.

ABD ekonomisinde tarım dışı istihdam artışı Mayıs ayında 559 bin oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 675 bin olması yönündeydi. Altın fiyatları ise veri sonrasında yüzde 1’den fazla yükseldikten sonra hafif gerilemişti.

Yatırımcılar ise Yellen’ın teşvik paketi ve faizler ile ilgili yorumlarına odaklandı. Joe Biden’ın 4 trilyon dolarlık harcama paketinde ısrarcı olması gerektiğini belirten Yellen, biraz yüksek faiz oranlarının da iyi olabileceğini söyledi.

Ons Altın Fiyatı

Altın mayıs ayını da yüzde 7’den fazla yükselişle geçti. Geçen haftayı ise kayıpla kapattı. Yeni haftaya yüzde 0,3 düşüşle başlayan ons altın, 1.886 dolar civarında işlem görüyor.

Gram Altın Fiyatı

Geçen hafta 520-529 TL’lik dar bir fiyat aralığında işlem gören gram altın, haftayı neredeyse yatay bir performansla tamamlamıştı. Gram altın, küresel altın fiyatlarının geçen hafta yüzde 0,6 düşmesine rağmen dolar/TL’nin yüzde 1,23 yükselmesiyle düşüşü sınırlamıştı. Gram altın yeni haftaya 526 TL civarında başladı.

-Bloomberg HT-

SP Finans Akademisi
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial