20 Haziran 2021

El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin Baskısı, IMF Çabalarına Gölge Düşürdü

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin, ülkesini dünyada Bitcoin’i yasal olarak resmen kabul eden ilk ülke yapma yönündeki baskısı, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile programının görünümü hakkında endişelere yol açtı.

Bukele Cumartesi günü, yurtdışında yaşayan Salvadorluların ülkelerine para transferi(BTC) yapabilmelerine yardımcı olma potansiyelini öne sürerek önümüzdeki günlerde Kongre’ye Bitcoin konusunu açacağını söyledi.

El Salvador’un üst düzey ticaret yetkilisi, ABD dolarının yasal ödeme aracı olmaya devam edeceğini ve Bitcoin işlemlerinin seçime bağlı olacağının ve dolar kuruna bağlı olacağının altını çizdi.

Bu durum, Orta Amerika ülkesinin IMF ile 1 milyar dolardan (yaklaşık 7,280 rupi) fazla bir program arama arayışını daha da karmaşık hale getirebilir. Mayıs ayında Bukele’nin partisi, beş Yüksek Mahkeme yargıcı ve başsavcıyı görevden aldığında Washington ile ilişkileri gerilmişti.

Ticaret ve Yatırım Bakanı Miguel Kattan, Bitcoin’in El Salvador’da ulusal sokak aperatifi olan pupusları satın almak için bile sınırlı kullanımda olduğunu söyledi.

Kattan bir basın toplantısında, “Bitcoin ile işlem yapma yeteneği endişe yaratmamalı” dedi.

Yine de analistler, Bitcoin’e geçişle ilgili sorunlar gördüler.

Amherst Pierpoint Securities Latin Amerika sabit gelir stratejisi başkanı Siobhan Morden, “Başkan Bukele’nin Bitcoin’i yasal olarak tamamen benimsemeye yönelik son tweetleri, IMF teknik tartışmalarını daha da karmaşıklaştıracak ve geciktirecek” dedi.

“Bu sadece uzun vadeli bir girişimi, hatta belki de sadece gösterişli bir PR taktiğini yansıtabilir; ancak, uyumlu bir ekonomik plana aykırı olan dürtüsel duyurularla koordinasyon eksikliğini gösteriyor” dedi ve Salvador tahvillerinin Kosta Rika tahvillerine göre Bukele kaynaklı 75 baz puan daha fazla risk primine sahip olduğunu söyledi.

-https://gadgets.ndtv.com/-

SP Finans Akademisi
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial