20 Haziran 2021

El Salvador Bitcoin’i Yasal Ödeme Aracı Olarak Resmen Tanıyor

El Salvador, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak resmen tanıyor.

Çarşamba günü erken saatlerde yapılan oylamada, meclisin büyük bir çoğunluğu Başkan Nayib Bukele’nin Latin Amerika ulusunun bitcoin’i benimsemesi önerisi lehinde oy kullandı. Başkan bu gece ya da sabah erkenden imzalamayı planlıyor.

Oylamada meclisin 62 üyesi lehte, 19’u karşı oy ve 3 çekimser oy kullandı.

Bukele, Castle Island Ventures and Coin Metrics’den Nic Carter’ın ev sahipliğinde Çarşamba sabahı erken saatlerde Twitter Space sohbetinde, vatandaşlarının %30’unun finansal hizmetlere erişiminin olduğu bir ülkede finansal katılımı artırma çabası olarak ortaya koyduğu vizyonu hakkında daha fazla ayrıntı verdi. Kullanıcıların mutlaka bir devlet cüzdanı kullanması gerekmediğini söyledi.

Tasarı, tüm işletmelerin mal veya hizmetler için bitcoin kabul etmesini zorunlu kılacak, ancak hükümet, oynak(volatile) bir kripto para birimi riskini üstlenmek istemeyen kuruluşlar için bir geri dönüş noktası olarak hareket edecek, dedi.

Hükümetin Bitcoin’i anında ABD dolarına dönüştürmek için El Salvador Kalkınma Bankası’nda kuracağı bir fon, tüccarların riskini üstlenecek dedi. Güven fonunda yaklaşık 150 milyon dolar tutulacak.

“Örneğin bir dondurma salonu gerçekten risk almak istemiyorsa bile bitcoin’i kabul etmek zorunda çünkü zorunlu bir para birimi ama konvertibilite riskini almak istemiyorsa, bitcoini dolar olarak alabilir. Dondurmayı sattığında hükümetten bitcoin’ini dolara çevirmesini isteyebilir ”dedi. “Tabii ki bunu piyasalarda da yapabilir ama hükümetten bir an önce yapmasını isteyebilir.”

Kalkınma Bankası’nın güven fonu, fonu yenilemek için aldığı bitcoin’in bir kısmını dolar karşılığında satacak.

El Salvadorlu hükümet yetkilileri, planı görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Uluslararası Para Fonu ile bir araya gelecek.

Bukele ayrıca hükümetin bitcoin madenciliğini teşvik edebileceğini belirtti. El Salvador zaten fazla jeotermal enerjiye sahip işletmeleri çekmeyi umuyor ve hükümet bu ihtiyacı karşılamak için özellikle bitcoin madenciliği endüstrisine bakmasa da, fayda sağlayabilecek bir sektör olduğunu söyledi.

-coindesk.com-

SP Finans Akademisi
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial