20 Haziran 2021

El Salvador Volkanlardan Gelen Enerjiyle Bitcoin Madenciliği Yapacak

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, El Salvador’un yanardağlarından gelen enerjiyi kullanarak bitcoin madenciliğini keşfetmeye başladığını açıkladı. “Mühendislerimiz, yanardağlarımızdan yaklaşık 95 MW %100 temiz, 0 emisyonlu jeotermal enerji sağlayacak yeni bir kuyu kazdıklarını bildirdiler.”

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Çarşamba günü Twitter’da şunları söyledi: “La Geo’nun (devlete ait jeotermal elektrik şirketimiz) başkanına, çok ucuz, %100 temiz, 100 % yenilenebilir, yanardağlarımızdan 0 emisyon enerjisi sağlayacak bir plan oluşturmasını söyledim. Bu söylediklerim hızla hayata geçecek.”

Başkan kısa süre sonra şöyle bir tweet daha attı:

Mühendislerimiz, yanardağlarımızdan yaklaşık 95 MW %100 temiz, 0 emisyonlu jeotermal enerji sağlayacak yeni bir kuyu kazdıklarını bildirdiler. Etrafında tam bir bitcoin madenciliği merkezi tasarlamaya başlıyoruz. Kuyudan çıktığını gördüğünüz şey saf su buharıdır.

Birçok bitcoin kullanıcısı, Başkan Bukele’nin volkanlardan gelen enerjiyi bitcoin madenciliği için kullanma kararını yükseliş hareketi olarak görerek memnuniyetle karşılıyor. Tweet attığı sırada binlerce yorum geldi, on binlerce beğeni aldı ve retweet edildi. Yorum yapanlar arasında yer alan Twitter CEO’su Jack Dorsey, “Bitcoin yenilenebilir enerjiyi teşvik ediyor” diye yazdı.

Microstrategy CEO’su Michael Saylor, “Bitcoin madenciliği, enerjiyi refaha dönüştürmek için dünyanın en iyi teknolojisidir” dedi. Elon Musk’ı etiketleyerek “Bitcoin yenilenebilir enerjiyi teşvik ediyor” diye ekledi. Saylor kısa süre önce de Tesla CEO’su ve Kuzey Amerikalı bitcoin madencileri arasında yenilenebilir enerji kullanarak madenciliği tartışmak için bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Madenciler Bitcoin Madencilik Konseyi’ni kurmayı kabul ettiler.

Başkan, ilk olarak Çarşamba sabahı, Salvador Kongresi bitcoini ödeme aracı yapma tasarısını tartışırken, Nic Carter’ın ev sahipliğinde bir Twitter Spaces odasında bitcoin madencilik planlarını açıkladı. 20.000’den fazla kişi, Carter’ın ev sahipliği yaptığı tartışmaları dinlemek için geldi. Tasarı sonradan büyük bir çoğunluk ile geçti.

Başkan Bukele’ye herhangi bir bitcoin madenciliği planı olup olmadığı soruldu. Ülkenin altyapısını genişletmeyi ve jeotermal enerji kaynağı çevresinde kalkınmayı teşvik etmeyi planladığını belirtti. “Tesislerin eteklerinde fabrikanızı kurabileceğiniz ve ucuz, temiz, yenilenebilir enerji alacağınız endüstri parklarını teşvik etmek istiyoruz” dedi. Daha sonra, ucuz, temiz, elektriğe yakınlığı göz önüne alındığında, bitcoin madencilerinin bu parkları ideal bulabileceğini öne sürdü.

Morgan Creek Digital ortağı Anthony Pompliano, “El Salvador başkanı, ülke mühendislerinin sıfır emisyonlu bitcoin madencilik tesisi için yeni bir kuyu kazdığını bildiriyor. Bu fikrin ortaya çıkmasından bu yana 24 saatten az bir süre geçti. Hız öldürür.” ifadelerini kullandı.

-Bitcoin.com-

SP Finans Akademisi
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial