blockchain

2016 yılında sermaye piyasalarına blockchain’in adapte olması konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Şimdi ise DLT’nin(distrubuted ledger technology) iş süreçleri üzerinde ne gibi etkiler yaratabileceğini ve yatırım bankalarının gelecekte nasıl daha verimli, güvenli ve az maliyetli operasyon modellerini hazırlayabileceği konusuna kafa yorma zamanıdır.

Somut İlerleme

Sermaye piyasalarında piyasa liderleri 2016 yılında blokchain uygulamasına yönelik önemli ilerlemeler kaydetti. Örneğin, NASDAQ girişim sermayesi ihracı, takibi ve alım satımı için geliştirilen bir uygulama olan Linq’i tanıttı.[1] Avustralya Menkul Kıymetler Borsası mevcut takas sisteminin yerine blockchain teknolojisiyle bir sistem üretti ve bu yıl içinde devreye almayı planlamakta.[2] Ve Depository Trust and Clearing şirketi, dört bankayla başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği blockchain swap işlemleri denemelerinden sonra, başka varlıkları test etmeye başlıyor.

Maliyetleri azaltma potansiyeli

Aon Plc nin iş birimi olan Accenture and McLegan tarafından yapılan çalışma gösteriyor ki, dünyanın 10 büyük yatırım bankasından 8’inin orta ofis ve arka ofis operasyon maliyetleri, tam bir blockchain dönüşümü ile 30% ve daha fazla oranda maliyet iyileştirmesi sağlanabilmektedir. Blockchain aynı zamanda settlement zamanlarını kısaltıp, ödemeleri ve teslimatı optimize ederek önceden “sıkışmış” olan sermayenin kilidini de açma sözü vermektedir.

Kapsamlı bir blockchain geçişi için itinalı stratejik yatırımlar ve planlama yapmak gerekir. Blockchain değerleri açığa çıkarma ve operasyonel verimliliği sağlarken, etkisi çok daha geniş bir alana yayılır.

Endüstri liderleri blockchain kullanmaya yönelik planlarını hazırlarken, yatırım bankaları iş süreçlerinde ve mevcut operasyon modellerinde değişim yaşayacaklar. Bireysel şirket bazında düşünülmesi gereken bazı pratik ve önemli hususlar şunlardır:

  • Açık bir eylem planı: Geçiş döneminde eski altyapı yeni altyapı ile birlikte yer alacak. En büyük maliyet/fayda oranını bulup lüzumsuz sistemlerden bir an önce kurtulun.
  • Beşeri sermaye etkisi: Blockchain yeni uzmanlıklar ve yetkinlikler gerektirecek. Mevcut yeteneklerinizi yeniden hazırlamaya hazırlıklı olun aynı zamanda yeni işe alım mekanizmaları geliştirmeye hazır olun.
  • Orta ve geri ofisler: Veri merkezlerinde önemli değişiklikler olacak. Aynı zamanda  orta ofis ve geri ofis fonksiyonlarının reorganizasyonu da gerçekleşecek. En yüksek öncelelikli süreçleri tanımlayıp, hazır olunması için en mantıklı yerleri belirleyin.
  • Regülasyonu yakından takip edin: Regülatorlerin blockchain’e karşı tutumları şu ana kadar belirsiz durumda. Bankalar, gereksiz görünse dahi, blockchain özellikli çözümlerinin regülatorlerin tüm uyulması zorunlu düzenlemelerine uyumlu olmasını sağlamalıdırlar.

Blockchain’in yatırım bankacılığına önemli faydalar sağlayabilecek potansiyeli var. Endüstri liderlerinin belirttiği gibi önemli olan şu ki, aslolan parçaları doğru yerlere yerleştirebilmek.

Kaynak:

http://capitalmarketsblog.accenture.com/blockchain-operating-model-future

[1] http://ir.nasdaq.com/releasedetail.cfm?releaseid=948326

[2] http://www.zdnet.com/article/asx-completes-blockchain-trading-platform-prototype/

[3] http://qz.com/656959/the-dtcc-and-4-top-banks-usedblockchain-tech-to-trade-credit-swaps/

Bir Cevap Yazın