CMA Sertifikası Nedir? Neden Önemlidir?          

CMA Sertifikası, kurumsal finans yönetimi, stratejik finans yönetimi ve yönetim muhasebesi alanında dünyanın en önde gelen mesleki kuruluşlarından birisi olan ve dünya çapında 70.000’e yakın üyesi bulunan Institute of Management Accountants (IMA™) tarafından verilen ve uluslararası tanınırlığı olan profesyonel bir yetkinlik sertifikasıdır.

CMA Sertifikası (Certified Management Accountant) kurumsal finans yönetimi, finansal planlama, yönetim muhasebesi ve performans yönetimi, iç kontrol, risk yönetimi, finansal raporlama ve stratejik finans konularında bilgi yeterliliğini ölçmeye ve belgelemeye yönelik uluslararası geçerliliği olan bir sertifikadır. Sınav konuları arasında, finansal raporlama, finansal planlama, performans yönetimi, finansal kontrol, yönetim muhasebesi, maliyet yönetimi, iç kontrol, finansal analiz, stratejik planlama, kurumsal finansman, yatırım karar analizleri, karar verme teknikleri, risk yönetimi ve profesyonel etik yer almaktadır.

CMA Sertifikası Sahibi Olmanın Faydaları

  • Tüm dünyaca kabul görmüş bir sertifikasyonun sağladığı profesyonel prestij ve tanınırlık
  • Yöneticilik kariyeri yolunda profesyonellere kendilerini farklılaştırabilme olanağı
  • Dünyaca kabul görmüş bir programa dahil olarak geniş bir profesyonel iş ağı içinde bulunmak
  • Kurumsal Finans Yönetimi alanında profesyonel yetkinliklerin uluslararası tanınırlığını sağlamak
  • Uluslararası şirketlerin önem verdiği global sertifikaların kariyer planına katkısı
  • Finansal Yönetim konusund yeni gelişmeleri sürekli izleme olanağına sahip olmak

CMA Sertifikası ve Çalışanlarınızın Profesyonel Gelişimi

CMA Programı, Finansal Yönetim eğitimleri konusunda Eğitim ve İnsan Kaynakları Bölümlerine çok önemli bir katkı sağlamaktadır. CMA Sertifika Programı, Finansal Yönetim alanında çalışan profesyoneller için uluslararası standartlarda oluşturulmuş, materyalleri sürekli geliştirilen ve güncellenen, içeriği günün koşullarına göre sürekli yenilenen ve program sonunda katılımcıların profesyonel gelişiminin objektif bir şekilde ölçümlenebileceği mükemmel bir Finansal Yönetim programıdır.

Böylece, Finansal Yönetim alanında organize etmeyi planladıkları eğitim programları için Eğitim İhtiyaç Analizi (Training Need Assesment – TNA), Eğitim İçerik Çalışması, Eğitim Materyali Geliştirme ve Eğitim Etkililiği Analizi (Training Effectiveness Analysis) gibi yoğun emek, planlama ve izleme süreçleri gerektiren çalışmalara büyük oranda gereksinim kalmamaktadır. CMA Programı’nın içeriği ile ilgili olarak IMA™ tarafından hazırlanan CMA Program içeriği dokümanına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için:

http://www.cmaturk.net/html/cma_sertifikasi.html