Financial Risk Manager (FRM) Global Association of Risk Professionals (GARP) tarafından sertifika programını başarı ile tamamlayan adaylara verilen bir sertifikadır. Riski yönetenler tarafından global olarak kabul gören bir programdır. 

Finans endüstrisinin dünya genelindeki hızlı değişimiyle birlikte, riski, parayı ve yatırımları yönetenlerin belli standartları oluşturulmuş güncel bilgilere ulaşabilecekleri bir yapı ihtiyacı oluştu. FRM’in amacı bunu sağlayarak bu boşluğu gidermektir.

FRM Sertifikası Alabilmek İçin Neler Gerekli?

FRM Sınavına girebilmek için herhangi bir eğitim ya da profesyonel iş tecrübesi gibi gereklilikler aranmamaktadır. Sınav, gerçek hayatta yaşanan olaylara dayanarak 2 bölümden oluşmaktadır; sorular gerçek hayatta karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik sorulardır. Teorik bilgiler pratik gerçek dünya sorunlarıyla ilişkilendirilmektedir. FRM sertifikasına sahip olmak aşağıdaki şekilde programı tamamlamaları gerekmektedir.

1.Sınav–> 2.Sınav–>2 Yıl Konuyla İlgili İş Tcrübesi–>Sertifikalı Risk Yöneticisi–>Gönüllülük Esasına Dayalı Eğitim

Adayların FRM sertifikası sahibi olabilmeleri için 1. ve 2. sınavı geçtikten sonra en az 2 yıl, risk danışmanlığı, portföy yönetimi gibi risk ile ilgili bir pozisyonda tam zamanlı olarak çalışmaları gerekmektedir.

FRM 1. Sınav

FRM sertifikası almanın ilk adımıdır. Adayların risk yönetimi konseptini ve günlük risk yönetiminde kullanacakları teorileri bilmeleri beklenmektedir. İlk sınav, finansal riski ölçmek ve değerlendirmek için için bilinmesi gereken araçlara ve konulara odaklanmaktadır. Bu sınav her sene Mayıs ve Kasım aylarında yapılmaktadır.4 saatte 100 çoktan seçmeli soru sorulmaktadır. Aşağıda ağırlıklarına göre sınavda çıkan konular belirtilmiştir:

20% Quantitative Analysis

20% Foundation of Risk Management

30% Financial Markets and Products

30% Valuation and Risk Models

PART-I

FRM 2. Sınav

FRM 2. Sınavı sertifika sahibi olabilmek için girilmesi gereken diğer sınavdır. FRM İkinci Sınavı, birinci bölümde öğrenilen risk yönetimi araçlarının kredi riski, piyasa riski ve operasyonel risk gibi spesifik alanlarda uygulanmasına yöneliktir. Bu sınav da her sene Kasım ve Mayıs aylarında gerçekleştirilmektedir. 4 saatte 80 çoktan seçmeli sorunun cevaplanması beklenmektedir. Ağırlık dağılımlarına göre konular aşağıda belirtilmiştir.

25%–>Market Risk Measurement and Management

25%–> Credit Risk Measurement and Managemet

25%–>Operational and Integrated Risk Management

15%–> Risk Management in Investment Management

10%–> Current Issues in Financial Markets

PART 2

Sınav Ücretleri

Sınav ücreti 2 bölümden oluşuyor. Kayıt ücreti ve sınav ücreti.

Erken Dönem–> Kayıt Ücreti=400 usd Sınav Ücreti=350 usd Toplam 750 USD

Standart Dönem–>Kayıt Ücreti=400 usd Sınav Ücreti=475 usd Toplam 875 USD

Geç Dönem–>Kayıt Ücreti=400 usd Sınav Ücreti=650 usd Toplam 1050 USD

Detaylı bilgi için http://www.garp.org/#!/frm/fees-payments

Kariyer Olanakları

FRM sertifikasına sahip olmak sizi diğer çalışanlardan bir adım öne çıkaracaktır. Eğitimi geçmişinize bakmaksızın kariyerinizde size önemli fırsatlar sunabilir. Bu program adayları risk yönetimi alanında özel bilgilerle donattığı gibi dünyanın önde gelen finansal risk yöneticileriyle de network kurma olanağı vermektedir. Risk Management, Trading, Structuring, Modeling, gibi alanlarda Risk Yönetimi Uzmanı, Kıdemli Risk Analisti, Operasyonel Risk Yöneticisi benzeri  ünvanlarda iş olanağı sağlayabilir. CV niz için önemli bir katkı olacaktır.

FRM Sahiplerinin Çalıştığı Alanlar

  • Bankalar
  • Yatırım Bankaları
  • Varlık Yönetimi
  • Şirketler
  • Danışmanlık Firmaları
  • Hedge funds
  • Sigorta Şirketleri
  • Kredi Şirketleri
  • Düzenleyici Kamu Kurumları
  • Risk ve teknoloji şirketleri

 

Bir Cevap Yazın